Gala Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków 2020 w Nowym Wiśniczu!

W czwartek 10 października Zamek w Wiśniczu odwiedziła Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, prof. Magdalena Gawin. W trakcie spotkania z Burmistrzem Nowego Wiśnicz panią Małgorzatą Więckowską oraz dyrektorem Muzeum Ziemi Wiśnickiej Piotrem Pyziakiem, pani minister oficjalnie poinformowała, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński podjął decyzję o wyborze Nowego Wiśnicza i wiśnickiego zamku na organizację w roku 2020 oficjalnych uroczystości Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to wyjątkowa okazja do dyskusji na temat zarządzania dziedzictwem kulturowym, oraz przybliżania lokalnym społecznościom problemów jego ochrony. Organizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków to spotkania i dyskusje w kręgu osób zaangażowanych w prace na rzecz zachowania dla przyszłych pokoleń narodowego dziedzictwa kulturowego. Z okazji tego święta, podczas uroczystej gali, honorowani są m.in. nagrodzeni i wyróżnieni laureaci w konkursie Generalnego Konserwatora  Zabytków „Zabytek Zadbany”.

Przyszłoroczna uroczysta gala odbędzie się na wiśnickim zamku odbędzie się w dniach 21-22 kwietnia. Program obchodów i szczegóły organizacyjne zostaną ustalone w trakcie roboczych rozmów organizacyjnych z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.