Jesienny weekend na wiśnickim zamku!

Muzeum Ziemi Wiśnickiej przygotowało dwie nowe atrakcje dla tych którzy zdecydują się na odwiedzenie Zamku w Wiśniczu w rozpoczynającym się sezonie jesiennym.

W ramach Trasy Dworskiej, czyli zwiedzania wnętrz zamku, turyści mogą oglądnąć dwie nowe ekspozycje:

„Mieczysław Serwin – Oracki, Ziemia Bocheńska, ok. 1937”  Teka 12 autolitografii. Bardzo rzadkie w komplecie. Artysta odbił 30 egzemplarzy tek na krótko przed wybuchem II wojny światowej. Niewiele przetrwało, inne zostały rozproszone i zdekompletowane. Teraz na Zamku w Wiśniczu można zobaczyć cały projekt związanego z Ziemią Bocheńską twórcy. Zawartość teki:

1)           Lipnica Murowana (kościół parafialny),

2)           Lipnica Murowana (Rynek),

3)           Bochnia (Rynek ze straganami),

4)           Bochnia (Dziedzinie  Starostwa,  klasztor podominikański),

5)           Lipnica Murowana (kościół św. Leonarda),

6)           Wiśnicz Nowy (brama wjazdowa zamku),

7)           Bochnia (ul. Biała; tylko podkład, bez zamknięcia pp),

8)           Wiśnicz Nowy (zamek, wnętrze Kmitówki),

9)           Bochnia (dzwonnica i fronton fary),

10)        Wiśnicz Nowy (zamek, dziedziniec arkadowy),

11)        Bochnia (ul. Mickiewicza),

12)        Łapczyca (kościół z czasów Kazimierza Wielkiego).

Teka jest własnością prywatną i została wypożyczona Muzeum Ziemi Wiśnickiej. Wystawa dostępna dla publiczności do 29 listopada 2020 roku.

 

„Czesław Dźwigaj – siedem dekad”  Siedem dekad – doskonały powód, aby podsumować przebytą drogę. Gdzież zrobić to najlepiej, jeśli nie na ziemi najbliższej, w miejscu urodzenia i dorastania, początków kształtowania swojej postawy, spojrzenia na otaczający świat, a rychło wyrażania się o nim i sobie – upraszczając – w formach plastycznych i w słowie. Każde spotkanie ze sztuką profesora Czesława Dźwigaja jest po pierwsze przyjemnością estetyczną, by jednak – po kontemplacji samej, jakże rozmaitej i wyszukanej materii Jego sztuki – prowadzić do rozważań intelektualnych sięgających kresów; do spraw ostatecznych, ale równocześnie podstawowych, do uniwersalnych pojęć i wartości. W roku 1957 niemiecki teoretyk sztuki, Rudolf Arnheim w artykule w „New Age” – rozważając społeczną rolę artysty i ogólną tendencję w sztuce współczesnej izolującej się od rzeczywistości – posłużył się trafnym porównaniem: napisał, że współcześni twórcy, chcąc się uwolnić od odpowiedzialności za „wybór i ocenę”, chcieliby się „bardziej uważać za instrument niż za grającego” w swym skupieniu na samej materii sztuki. Pożyczając jego sformułowania powiedzieć należy, że Profesor Czesław Dźwigaj odwrotnie, każdorazowo zaprasza odbiorców sztuki na mistrzowski koncert w swoim wykonaniu. Tym razem w swoim rodzinnym mieście w salach wiśnickiego zamku. Wystawa dostępna dla publiczności do 30 maja 2021 roku.

Wystawy dostępne tylko w ramach Trasy Dworskiej, czyli zwiedzania wnętrz zamku.

A dla zorganizowanych grup seniorów, Muzeum Ziemi Wiśnickiej ma ofertę specjalną. Aby poznać jej szczegóły prosimy o kontakt pod numer tel. 733-779-455 lub e-mail; rezerwacja@zamekwisnicz.pl.

Zapraszamy!