„Rekonstrukcje ubiorów dziecięcych od XVII do XIX wieku”

Wyjątkowa wystawa na wiśnickim zamku!

„Rekonstrukcje ubiorów dziecięcych od XVII do XIX wieku”

Jedwabne wamsy, aksamitne szustokory, żupany i kontusze, sukieneczki na rogówce, krynolinie i tiurniurze, czepeczki, buciki… to wszystko można zobaczyć już od 4 września na niezwykłej wystawie rekonstrukcji ubiorów dziecięcych na Zamku w Wiśniczu.

Wystawa jest efektem konkursu Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku” organizowanego w ramach projektu Wilanów dla młodych talentów” w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, autorstwa pani Marii Zielińskiej. Zadanie konkursowe polegało na jak najwierniejszym odtworzeniu ubioru dziecięcego – zgodnie ze stylem i gustem wybranej epoki.

Było to wielkie wyzwanie dla młodych ludzi, wymagało od nich nie tylko wyobraźni

i sprawności warsztatowej, ale też żmudnej analizy utrwalonych na portretach ubiorów i poszukiwania cennych szczegółów w zachowanych muzealnych zabytkach.

Aby uczestnikom łatwiej było się zmierzyć z trudnym i wymagającym zadaniem konkursowym, pracownicy Muzeum Pałacu w Wilanowie wraz z partnerami z Muzeum Narodowego w Warszawie przygotowali liczne wykłady, warsztaty i konsultacje. Uczestniczący w nich młodzi artyści mieli okazję obejrzeć zabytkowe tkaniny i ubiory dziecięce, poznać sekrety dawnego kroju i szycia oraz sposoby wykończenia ubiorów, przeanalizować zmiany konstrukcyjne zachodzące w modzie na przestrzeni wieków, a także obejrzeć akcesoria mody dziecięcej. Mogli zdobyć wiedzę na temat sposobów odtwarzania dawnych ubiorów z wykorzystaniem współczesnych tkanin i pasmanterii.

Uczestnicy konkursu mieli możliwość korzystania także ze specjalnej strony internetowej, na której zamieściliśmy pomocne artykuły, portrety, szczegółowe opisy, rysunki i wykroje ubiorów. To medium było szczególnie niezastąpione i pomocne dla osób, które nie mogły uczestniczyć osobiście w wykładach i warsztatach organizowanych przez muzeum.

Młodzi ludzie doskonale wywiązali się z tego niełatwego zadania. Odtworzyli ubiory z wyczuciem norm estetycznych trzech epok poprzez celny dobór tkanin i dodatków oraz z wielką dbałością o detal i wykończenie, nie wspominając o wiernym nawiązaniu do pierwowzorów.

Ekspozycja prac we wnętrzach Zamku w Wiśniczu to wielki prestiż i wyróżnienie dla młodych twórców, którzy podjęli trud na rzecz własnego rozwoju i znaleźli interesujący sposób na realizację swoich marzeń oraz pasji, odtwarzając dziecięce ubiory z minionych epok.

Wystawie towarzyszy katalog Dziecko i jego świat”

O publikacji:

Dziecko i jego świat. Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku

Publikacja jest dziełem popularno-naukowym, bogate tło historyczne wprowadza w klimat poszczególnych epok, ich obyczajów i niuansów modowych..

Składają się na nią obszerne artykuły opatrzone przypisami, napisane przez pasjonatów i specjalistów w dziedzinie archeologii, historii, historii sztuki oraz historii mody i kultury materialnej. Przeczytamy tu m.in. o: sztuce babienia, biżuterii dziecięcej, meblach dla dzieci, historii edukacji, o zabawach i zabawkach. Znajdziemy, wypowiedzi ekspertów o ubiorach dziecięcych, informacje o tkaninach, krojach, konstrukcji ubiorów, dodatkach i ozdobach.
A wszystko to można zobaczyć na licznych ilustracjach – portretach, rysunkach, dawnych fotografiach zarówno ze zborów polskich jak i obcych..

Dla miłośników krawiectwa historycznego interesujący będzie rozdział opisujący krok po kroku rekonstrukcję osiemnastowiecznego czepka dziecięcego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Zaprezentowane są tu również prace eksponowane na czasowej pokonkursowej wystawie  pt. „Rekonstrukcje ubiorów dziecięcych od XVII do XIX wieku” w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Każda rekonstrukcja opisana jest komentarzem przez autora pracy i zilustrowana przez wybitną fotograf Olgę Skoczylas. Jako dopełnienie pokonkursowej wystawy publikacja ta ma wkład w poszerzenie wiedzy o świecie dziecka i ubiorach dziecięcych na przestrzeni trzech stuleci.

Jest to godna polecenia bardzo cenna merytorycznie, bogato ilustrowana publikacja.
Wydawnictwo: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Zapraszamy do Zamku w Wiśniczu.

Wystawę można oglądać od 4 września do 31 października br. w ramach zwiedzania zamku.

Ceny biletów:

Zwiedzanie zamku normalny – 18 zł

Zwiedzanie zamku ulgowy – 12

Zwiedzanie zamku + Bastion VR normalny – 24 zł

Zwiedzanie zamku + Bastion VR ulgowy – 16 zł