Restauracja Figatella na Zamku w Wiśniczu zaprasza!

Zapraszamy na lunch, obiad i kolację zarówno z regionalnych produktów jak i najlepszych produktów z całej Europy, w pięknej zamkowej scenerii, przygotowanych z nutą historii i według przepisów inspirowanych pierwszą polską książką kucharską „Compendium ferculorum, albo zebranie potraw”, wydaną w 1682 roku, która powstała na wiśnickim zamku. Jej autorem był kuchmistrz wojewody krakowskiego Aleksandra Michała Lubomirskiego, Stanisław Czerniecki.

Obecny dzisiaj na zamku Mistrz kuchni, Marcin Pławecki zaprasza na: rosół polski z kapłona lub gęsiny, kurczęta w sosie z leśnych grzybów, kalmary, polskie ślimaki zapiekane w maśle, węgierskie gołąbki z liści kiszonej kapusty i wędzoną papryką, burgera z jelenia czy staropolski bigosek z koguta. A do tego osobiście wraz z kucharzami przygotowuje pyszne lody truskawkowe lub jagodowe. W naszej ofercie dostępne są również świeżo tłoczone soki owocowe i warzywne, lokalny cydr, wina z małopolskich winnic i zamkowe piwo z browaru Figatella!

Dla grup szkolnych oferta ze specjalnym menu!

Burger z frytkami, sznycel z ziemniaczkami, dorsz w chrupiącej panierce i domowe lemoniady z owoców.

Menu dla dzieci składa się z ekologicznych i regionalnych produktów.

W przypadku grup zorganizowanych wymagana jest rezerwacja min. 24h wcześniej.

 

Na te i inne wyjątkowe przysmaki zapraszamy na wiśnicki zamek w godzinach:

poniedziałek-wtorek – nieczynne

środa – czwartek 12.00 – 20.00

piątek – sobota 12.00 – 22.00

niedziela 12.00 – 20.00

Rezerwacje wykraczające poza godziny otwarcia restauracji wymagają uzgodnienia min. 2 dni wcześniej. Rezerwacja tel: 538 012 068

Zapraszamy do Figatelli na Zamek w Wiśniczu!

” Między wszystkiemi własnościami ludzkiemi i te mają z natury ludzie attrybuta, że się w smakach różnych kochają nie tylko z apetytu, ale też z biegłości, umiejętności i wiadomości. ”  Stanisław Czernecki  „Compendium ferculorum, albo zebranie potraw”

Marcin Pławecki – Szef Kuchni restauracji Figatella. Jego restauracja w rodzinnej Laskowej ( Beskid Wyspowy ) przez 4 lata z rzędu wyróżniana była w prestiżowym przewodniku Gault & Millau. W 2019 roku znalazł się w finałowej 12 szefów kuchni najbardziej prestiżowego konkursu w Polsce – Wine & Food Nobel Night. W kuchni najbardziej ceni sobie jakość produktu i jego historię. Zafascynowany jest kuchnią staropolską XVII wieku.

Figatelle, figatele – pulpety z różnych rodzajów mięs. Przyrządzano je najczęściej z cielęciny, wołowiny, kapłona, dziczyzny, ewentualnie chudej wieprzowiny z dodatkiem łoju, białego chleba, jaj i przypraw. Często dodawano do nich również rodzynki. Figatelle podawano gotowane, duszone, smażone na patelni lub pieczone, jako samodzielne danie lub dodatek do potrawek, rosołów, zup, innych dań mięsnych. Stanisław Czerniecki wspomina je w całej serii przepisów, zaleca m.in. przygotowanie figa telli z ryb.

„Compendium Ferculorum albo zebranie potraw” Autor: Stanisław Czerniecki Opracował: Jarosław Dumanowski  Wydawnictwo: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie  2021.