V Międzynarodowy Festiwal Muzyki EMANACJE

2 lipca, koncertem w wykonaniu zespołu kameralnego Filharmonii Berlińskiej „Scharoun Ensemble”, rozpocznie się 5. już edycja letniego festiwalu EMANACJE organizowanego przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Do tradycji festiwalu weszło że, jednym z obiektów na których odbywają się koncerty jest Zamek w Wiśniczu. W tym roku na naszym zamku odbędą się aż trzy koncerty:

7 lipca (piątek) godz. 19:00 Letnia Akademia Muzyki Scharoun Ensemble der Berliner Philharmoniker

5 sierpnia (sobota) godz. 19:00 Santander Wind Quintet                                                               

27 sierpnia (niedziela) godz. 19:00 Dorukhan Doruk / Gülru Ensari

Program festiwalu to propozycja muzyczno-architektonicznej podróży. Wyznaczony przez kolejne wydarzenia szlak prowadzi przez miejsca niezwykłe, czasem popularne, czasem zapomniane, ale z pewnością warte odwiedzenia. Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach i Szymbarku, liczne zabytki sakralne i  małopolskie zamki w Niepołomicach, Nowym Wiśniczu, Suchej Beskidzkiej, Dębnie, Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Willa Karola Szymanowskiego „Atma”  w Zakopanem – to tylko część licznych pereł polskiej kultury i architektury na festiwalowej mapie. Sercem Emanacji jest niezmiennie CENTRUM  w Lusławicach, gdzie odbywają się największe wydarzenia i koncerty symfoniczne i skąd artyści wyruszają na festiwalowy szlak.

W miesiącach letnich festiwalowe wydarzenia odbywają się w każdy weekend oferując małopolskiej publiczności i gościom regionu bogatą ofertę muzyczną w wykonaniu najlepszych muzyków młodego pokolenia oraz ich mistrzów. Repertuar koncertów obejmuje recitale solowe, koncerty kameralne, jak również muzykę symfoniczną, chóralną i jazz. Wykonawcami są znakomite zespoły, dyrygenci, soliści
i kameraliści – laureaci polskich i międzynarodowych konkursów, wschodzące gwiazdy młodego pokolenia oraz ich mentorzy.

Na tegorocznym festiwalu wystąpią m.in.: zespół kameralny Filharmonii Berlińskiej Scharoun Ensemble, pianista Krystian Tkaczewski, jedyny polski zwycięzca słynnego Premio Paganini w Genui – Mariusz Patyra, czy znakomici kameraliści z Korei Południowej – Opus Ensemble. Jazz reprezentować będą Mateusz Smoczyński i Audiofeeling Trio Pawła Kaczmarczyka oraz Atom String Quartet. Szczególnie mocno reprezentowane będzie młode pokolenie utalentowanych – i już utytułowanych – muzyków: usłyszymy Dorukhana Doruka z Turcji (zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego), Łukasza Dyczko (zwycięzca konkursu Eurowizji dla młodych muzyków), Pawła Trojaka (zdobywcę laurów na Konkursie im. Ady Sari) oraz wielu innych młodych muzyków będących krajową i międzynarodową elitą instrumentalistyki i wokalistyki w swoich przedziałach wiekowych.

Festiwalowe Centrum – czyli Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach przez cały czas trwania festiwalu będzie tętniło życiem. Obecność mistrzów – znakomitych artystów pedagogów stworzy liczne okazje do spotkań z młodymi adeptami sztuki podczas kursów i warsztatów mistrzowskich. W Lusławicach odbędzie się prestiżowa Międzynarodowa Akademia Chóralna Lübeck, po raz drugi w historii organizowana poza rodzinną Lubeką – po ubiegłej edycji odbywającej się w Brazylii, najlepsi pedagodzy wokalni i studenci z wszystkich kontynentów pojawią się w Lusławicach, gdzie usłyszymy ich podczas trzech zróżnicowanych repertuarowo koncertów. Warsztaty Ensemble Opus & Korean Young Artists zaowocują pięcioma koncertami kameralnymi w Tarnowie, Krakowie, Kąśnej Dolnej i dwukrotnie w Lusławicach. We współpracy z Fundacją Young Arts Emanacje ugoszczą pedagogów i studentów Young Arts Masterclass podczas koncertów w Gorlicach oraz na rynku w Krośnie już po raz drugi przekraczając granice Małopolski. Zwieńczeniem warsztatów orkiestrowych Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO będzie wspólny koncert z wirtuozem skrzypiec – Mariuszem Patyrą pod dyrekcją Adriana Vareli. Podczas tegorocznych Emanacji, tradycyjnie już, będziemy także świadkami kolejnego prawykonania światowego – w wykonaniu duetu Łukasz Długosz/Marcin Zdunik po raz pierwszy zabrzmi nowy utwór Jerzego Bauera – Akwarela dla dwóch. To oczywiście tylko wybrane atrakcje tegorocznych Emanacji, zachęcamy do zapoznania się z pełnym harmonogramem wydarzeń!

Warto dodać, iż wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu EMANACJE jest bezpłatny – obowiązuje jedynie internetowa rezerwacja miejsc, dostępna na stronie Festiwalu – www emanacje.pl.

40 koncertów, 20 lokalizacji, ponad 300 artystów i kilkadziesiąt godzin muzyki w znakomitym wydaniu w najpiękniejszych zakątkach naszego regionu. Zapraszamy!