Wakacje 2022 na Zamku w Wiśniczu!

Jesteście na wakacjach w Małopolsce i szukacie miejsca na ciekawą wycieczkę?

Zastanawiacie się gdzie spędzić najbliższą wakacyjną sobotę czy niedzielę?

A może po prostu chcielibyście w czasie wakacji na chwilę odetchnąć od miejskiego zgiełku?

Jeśli tak, to zapraszamy na Zamek Wiśnicz i do Nowego Wiśnicza!

Zamek w Wiśniczu to nie tylko wielka atrakcja turystyczna, nie tylko potężna siedemnastowieczna twierdza, jedna z największych w Rzeczypospolitej. To dzisiaj wyjątkowe miejsce, w którym przenikają się wiek XVII z XXI. To miejsce, które trzeba zobaczyć! Na wiśnicki zamku nie będziecie się nudzić. W tajemniczych zakamarkach zamkowej budowli nie tylko dowiecie się wiele o kulturze baroku,
ale też będziecie się świetnie bawić!
W ofercie wakacyjnej znajdziecie:
– Zwiedzanie komnat zamkowych (Trasa Dworska) a na niej m.in. wyjątkową Salę pod Złotym Plafonem, największą zamkową Salę Balową w Małopolsce, „Portret mody” – wystawę ubiorów, akcesoriów modowych i osobliwości ze świata natury – rekonstrukcje ubiorów z XVI i XVII wieku ze zbiorów Fundacji Nomina Rosae, „Gabinet kolekcjonera” a w nim kolekcję porcelany miśnieńskiej i wytwory słynnych manufaktur, jak Rosentahl, Kopenhaga czy Berlin oraz zamkową kuchnię w której dowiecie się więcej o kuchni staropolskiej, sposobach przygotowywania potraw, przyprawach i sekretach kuchmistrzowskich według słynnej pierwszej polskiej książki kucharskiej „Compendium Ferculorum albo zebranie potraw”, napisanej na Zamku w Wiśniczu przez wybitnego kuchmistrza Stanisława Czernieckiego.
Trasa Podziemna, tajemnicze podziemia i największa podziemna zamkowa stajnia w Polsce oraz „Wystawa średniowiecznych narzędzi tortur”.
Bastion VR i wyjątkowa podróż po zamku w scenerii XVII w. i w technologii VR 360°.
– Kaplica zamkowa z Kryptą Grobową Rodziny Lubomirskich i wystawą „Pompa Funebris”.
– Wystawa „Arsenał wiśnicki”.
A gdy po zwiedzaniu i podróży w czasie trochę zgłodniejecie, to zapraszamy do zamkowej restauracji „Figatella” na prawdziwą niebiańską ucztę! W miejscu gdzie w 1682 roku została napisana pierwsza polska książka kucharska przez Stanisława Czernieckiego, nadwornego kuchmistrza Aleksandra Michała Lubomirskiego, obecny dzisiaj na zamku Mistrz kuchni, Marcin Pławecki zaprasza na:
rosół polski z kapłona lub gęsiny,
– kotlet schabowy ze świni Puławskiej pstrej z młodymi ziemniakami z masłem i koperkiem i kapustą zasmażaną z leśnymi grzybami,
figatelle z jelenia ( klopsiki ) w sosie borowikowym,
– pstrąg z gospodarstwa rybackiego Zielenica,
kurczęta w sosie z leśnych grzybów,
– polskie ślimaki zapiekane w maśle,
– węgierskie gołąbki z liści kiszonej kapusty i wędzoną papryką,
staropolski bigosek z koguta.
A do tego osobiście wraz z kucharzami przygotuje pyszne lody truskawkowe lub jagodowe w 100% ze świeżych owoców. W ofercie znajdziecie również świeżo tłoczone soki owocowe i warzywne, lokalny cydr, piwa warzone w Szczyrzyckim Browarze Klasztornym, oraz wyborne wina:
z winnicy „Grono” w Beskidzie Wyspowym,
– hiszpańskie Rioja,
– włoskie Chianti i Barolo (było niegdyś ulubionym winem królewskiego domu Savoy),
– francuskie Bordeaux.
A w czasie wakacji w ogródku restauracji Figatella serwowane będą różne specjały prosto z największej zamkowej patelni! Na początek jak na sezon grilowy przystało debreczynki z grilla w sosie pomidorowym.
Wyjątkowa uczta w wyjątkowym miejscu tylko na Zamku w Wiśniczu!

Nowy Wiśnicz – Pomnik Historii

Zamek w Wiśniczu, dawny Klasztor Karmelitów – obecnie jedno z najcięższych więzień w Polsce i centrum Nowego Wiśnicza, tworzą jeden z najpiękniejszych w Polsce i Europie zespół architektoniczno – krajobrazowy, uhonorowanych tytułem Pomnika Historii.
Wiśnicka kraina ma prawie 800-letnią historię (osadę zwaną Wiśniczem wzmiankowano już w 1242 roku w związku z zapisem uczynionym dla klasztoru benedyktynek w Staniątkach).
Zobaczycie u nas kilkuset letnie świątynie w Nowym i Starym Wiśniczu, kościoły Szlaku Architektury Drewnianej (Chronów, Lipnica Murowana), pomniki przyrody (Kamień Grzyb w Leksandrowej, Kamienie Brodzińskiego w Lipnicy Murowanej), stawy rybne w Olchawie i przepiękne miejsca widokowe (Muchówka, Leksandrowa, Rajbrot) oraz Park 400-lecia w Nowym Wiśniczu.

Godziny otwarcia Zamku w Wiśniczu:

poniedziałek – piątek 8:00-18:00
sobota – niedziela 10:00-18:00
Kasa zamku i sklep z pamiątkami czynne codziennie do godz. 17:30.

Godziny otwarcia restauracji Figatella:

poniedziałek – nieczynne
wtorek – czwartek 9.30 – 18.00
piątek 9.30 – 22.00
sobota 10.30 – 22.00
niedziela 10.30 – 20.00
Dania obiadowe serwowane są od godz.12:00
Rezerwacje wykraczające poza godziny otwarcia restauracji wymagają uzgodnienia min. 2 dni wcześniej. Rezerwacja tel: 538 012 068
A jeśli wybierzecie się na wiśnicki zamek w upalny dzień, to proponujemy najpierw wizytę na basenie w Leksandrowej (3 min. jazdy od zamku), a po odpoczynku nad wodą wizytę w zamkowych komnatach, na Bastionie VR i na zakończenie dnia pyszną kolację w Figatelli.

Serdecznie zapraszamy na wiśnicki zamek i do Nowego Wiśnicza!