29 VIII 2021 Weekend z Orężem Polskim na Zamku w Wiśniczu!

Weekend z Orężem Polskim

II Małopolski Turniej Husarski o nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

29 sierpnia 2021 – Zamek w Wiśniczu

W tym roku już po raz trzeci na Zamku w Wiśniczu odbędzie się „Weekend z Orężem Polskim”. Tegoroczna impreza z kilku powodów będzie wyjątkowa. W roku 2021 obchodzimy 400. rocznicę bitwy pod Chocimiem, jednej z najważniejszych w dziejach Rzeczypospolitej. To najlepszy dowód, że sojusz polsko-litewsko-kozacki stanowił siłę, której nie zdołało złamać nawet, będące w punkcie swej największej potęgi, Imperium Osmańskie. Warto to przypominać, bo Chocim 1621 łączy ponad podziałami. Obrona stała się symbolem walki przeciwko ekspansji islamu, czemu dał wyraz papież, ustanawiając dzień 10 października świętem Najświętszej Maryi Panny i patronów Polski. Rok 1621 to także zawarcie traktatu pokojowego, który dał nam pół wieku bezpiecznej południowej granicy, czas by Polska zebrała siły, które pozwoliły jej wyjść z wojennych opresji połowy XVII wieku.

Wyjątkową rangę będzie miał też rozgrywany po raz drugi Małopolski Turniej Husarski o nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego. Turniej otrzymał rangę jednej z eliminacji Polskiej Ligi Husarskiej, której celem jest propagowanie i kultywowanie tradycji husarskiej. Pod wspólną nazwą odbywa się cykl Turniejów Ogólnopolskich z wielkim finałem, który wyłoni najlepszego husarza, czynnie jeżdżącego konno i zażywającego broni typowej dla Husarii. Po raz pierwszy PLH zawita do Małopolski.

Od samego początku ambicją organizatorów Weekendu z Orężem Polskim na wiśnickim zamku było, aby impreza stała się taką samą wizytówką dla Małopolski jak dla Warmińsko – Mazurskiego jest inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, a dla Pomorskiego Turniej Rycerski w Gniewie. I w tym roku z dumą możemy zakomunikować, że Weekend z Orężem Polskim otrzymał tytuł „Wizytówki Małopolski” za co składamy serdeczne podziękowania władzom województwa małopolskiego.

Szanowni Państwo!

Małopolska to miejsce, w którym tradycja współgra z nowoczesnością. Miejsce, które wyróżnia bogata kultura, a także otwartość, gościnność i niesamowita energia jej mieszkańców. To, między innymi, te cechy wzmacniają potencjał naszego regionu. Wierzymy, że spójne i kreatywne działania promocyjne są dziś kluczem do budowania w świadomości mieszkańców regionu i wszystkich odwiedzających nasze województwo, przekonania, że Małopolska oferuje zawsze to, co ma najcenniejszego.

Nasz nowy projekt pod nazwą „Wizytówki Małopolski” ma na celu wzmacnianie poczucia tożsamości regionalnej wśród mieszkańców oraz budowanie silnej marki Małopolska poprzez wizerunkową obecność Województwa Małopolskiego, jako partnera największych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń.

Jednym z nich jest „Weekend z Orężem Polskim” – projekt, którego celem jest, między innymi, upowszechnienie wiedzy o Wojsku Polskim i o historii walk
o niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej.

Drodzy Państwo, mam nadzieję, że przed nami kolejne miesiące bogate
w interesujące wydarzenia kulturalne i inicjatywy, które zwrócą uwagę na Małopolskę – jako ważne centrum życia kulturalnego.

Serdecznie pozdrawiam,

Witold Kozłowski

Marszałek Województwa Małopolskiego

 

„Weekend z Orężem Polskim” 

„II Małopolski Turniej Husarski”

o nagrodę

Marszałka Województwa Małopolskiego

Nowy Wiśnicz, 29 VIII 2021

Zamek Wiśnicz, Podzamcze, Park 400-lecia

  • 10.00 – wymarsz husarii na zamek, rozpoczęcie imprezy z udziałem wszystkich grup rekonstrukcyjnych, złożenie meldunku Burmistrzowi Nowego Wiśnicza przez dowódcę zgrupowania,
  • 10.30 – uruchomienie obozów, atrakcje dla turystów, rozpoczęcie konkursu dla dzieci „Z Orężem Polskim przez wieki”,
  • 14.00 – 16.00 – II Małopolski Turniej Husarski o nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego – Polska Liga Husarska (błonia u podnóża zamku),
  • 10.30 – 17.00 – zwiedzanie obozów, bicie monet z Zamkiem Wiśnicz, prezentacje grup rekonstrukcji historycznej na Dziedzińcu Zewnętrznym Zamku, konkurs dla dzieci „Z Orężem Polskim przez wieki”,
  • 16.00 – 16.30 – inscenizacja Bitwy Chocimskiej (błonia u podnóża zamku),
  • 17.00 – 17.45 – przemarsz wszystkich wojsk do Parku 400-lecia u podnóża zamku. Wręczenie nagród dla zwycięzców Turnieju Husarskiego. Losowanie nagród w konkursie dla dzieci „Z Orężem Polskim przez wieki”.

Serdecznie zapraszamy !!!

Organizatorzy: Muzeum Ziemi Wiśnickiej, Gmina Nowy Wiśnicz, Fundacja Dziedzictwa Kultury i Natury

Partner Główny: Województwo Małopolskie

Partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu, Zakład Usług Komunalnych w Nowym Wiśniczu, OSP Gminy Nowy Wiśnicz

Wstęp na dziedziniec zewnętrzny zamku płatny. W cenie biletu: zwiedzanie obozów i stoisk historycznych, zwiedzanie Trasy Dworskiej, Kaplicy zamkowej z Kryptą Rodową Lubomirskich, wystaw Pompa Funebris i Arsenał Wiśnicki oraz udział dzieci w konkursie „Z Orężem Polskim przez wieki”

Bilet normalny – 30 zł

Bilet ulgowy – 20 zł

Obowiązuje regulamin Muzeum Ziemi Wiśnickiej

 

REGULAMIN KONKURSU

„Z Orężem przez wieki”

Zamek w Wiśniczu 29 sierpnia 2021

Organizatorami Konkursu jest Muzeum Ziemi Wiśnickiej w Nowym Wiśniczu z siedzibą przy ul. Zamkowej 13, 32-720 Nowy Wiśnicz.

Udział w Konkursie jest dobrowolny i nieodpłatny.

Uczestnikami Konkursu mogą być dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

Do udziału w Konkursie niezbędne jest posiadanie przez Uczestnika numerowanego programu imprezy (dalej: impreza) Weekend z Orężem Polskim wraz z kartą konkursową.

Przedmiotem Konkursu jest zdobycie przez Uczestnika na karcie konkursowej pieczęci wszystkich grup odtwórstwa historycznego biorących udział w imprezie oraz Zamku w Wiśniczu.

Warunkiem otrzymania pieczęci jest udanie się do obozowisk poszczególnych grup oraz kasy zamkowej i wykonanie wyznaczonych tam zadań.

Losowanie nagród odbędzie się podczas ceremonii nagradzania uczestników Polskiej Ligi Husarskiej w Parku 400-lecia w Nowym Wiśniczu (u podnóża zamku) w dniu 29.08.2021 ok. godz.17:45.

Warunkiem wzięcia udziału w losowaniu jest zgłoszenie się przez Uczestnika z kartą konkursową do kasy zamkowej w dniu imprezy najpóźniej do godz.17:15.

Warunkiem otrzymania wylosowanej nagrody jest obecność Uczestnika podczas losowania wraz z rodzicem lub opiekunem prawnym. W celu odebrania wylosowanej nagrody Uczestnik musi posiadać swoją kartę konkursową.

Nagrody nie podlegają zamianie na ekwiwalent pieniężny. Nagrody nie mogą być odbierane po zakończeniu losowania.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do opublikowania zdjęć z przebiegu Konkursu.

Wzięcie udziału w Konkursie jest równoznaczne z zapoznaniem się i akceptacją niniejszego Regulaminu.