Zamkowa Akademia Historii – Sarmacja

Celem warsztatów sarmackich jest stworzenie sytuacji edukacyjnej sprzyjającej budowaniu zainteresowania dziecka polską historią. Opierając się na wieku XVII rozbudzamy ciekawość poznawczą uczniów dotyczącą staropolskich zwyczajów i obyczajów, XVII wiecznej polskiej kuchni czy typowych sarmackich strojów. Poprzez ciągłą aktywizację chcemy w sposób atrakcyjny i niestandardowy zmotywować  młodzież do poznawania polskiej historii. Warsztaty zostały podzielone na dwie części – teoretyczną i praktyczną.

Część I

Pierwsza część realizowana jest w komnatach zamkowych, gdzie odbywa się krótkie wprowadzenie dotyczące staropolskiej rozrywki (tradycyjne XVII- wieczne tańce, muzyka, polowania, gry i zabawy), omówienia XVII-wiecznych szlacheckich strojów na podstawie ubioru prowadzących, przybliżenia jak wyglądała staropolska gościnność i czym charakteryzowała się ówczesna kuchnia.

Cześć II

Część druga, praktyczna odbywa się w tzw. „Saloniku myśliwskim”. Zajęcia polegają na zdobywaniu wiedzy poprzez zabawę oraz aktywizowanie uczniów, aby w pełni brali czynny udział w warsztatach. Uczniowie poznają staropolskie przyprawy, rodzaje XVII – wiecznych tańców, zapoznają się z przepisami kulinarnymi z pierwszej polskiej książki kucharskiej, a na zakończenie zasiadają do stołu, aby skosztować staropolskich zup przygotowanych według przepisu z tejże książki. Ciekawym elementem warsztatów jest odgadywanie składników skosztowanych zup i tłumaczenie przepisu z języka staropolskiego na obecnie używane słownictwo.

Cena warsztatów – 28 zł/os. Ilość osób w grupie – min.15 os./max.26 os. Czas trwania warsztatów ok. 90 min. Oferta dla grup szkolnych oraz zorganizowanych wycieczek. Rezerwacja warsztatów – tel: +48 14 61-283-41, 733-779-744 e-mail; rezerwacja@zamekwisnicz.pl