Zapraszamy do tworzenia Wiśniczpedii!

Drodzy Mieszkańcy Gminy Nowy Wiśnicz

Początek wiosny to zawsze był okres wyczekiwany i radosny. Z zimowego snu budziła się przyroda, zaczynaliśmy realizować plany, o których myśleliśmy w długie zimowe wieczory. To również zawsze czas Świąt Wielkanocnych – rodzinnych i radosnych. Gdy zaczynał się ten rok nikt z nas nie przypuszczał jak ten okres będzie się różnił od lat ubiegłych.

W Muzeum Ziemi Wiśnickiej też przygotowywaliśmy się do rozpoczęcia sezonu turystycznego, szykowaliśmy nowe wystawy i atrakcje. Niestety musieliśmy wstrzymać te przygotowania i na tą chwilę nikt nie potrafi określić, kiedy będzie można wrócić do normalnej działalności. Jest jednak jeden projekt, który przynajmniej w części możemy kontynuować. I do współpracy przy nim chcemy wszystkich mieszkańców naszej gminy zaprosić.

Ten projekt to wiśnicka encyklopedia pod nazwą „Wiśniczpedia”. Nasz pomysł wzorowany jest po trosze na wszystkim znanej Wikipedii, największej elektronicznej encyklopedii na świecie. Chcemy stworzyć takie wydawnictwo internetowe, w którym znajdzie się kompendium wiedzy o ziemi wiśnickiej, jej historii, postaciach historycznych, wydarzeniach, miejscach, miejscowościach oraz ciekawych i ważnych osobach, które przyczyniły się i przyczyniają do jej rozwoju. Wiśniczpedia ma być wzorem Wikipedii, tworzona przez nas wszystkich i cały czas. To przedsięwzięcie, które powstawać będzie dla nas wszystkich, ale przede wszystkim dla naszych dzieci, wnuków i przyszłych pokoleń.

Przed nami Święta Wielkanocne, które niestety będą inne niż wszystkie wcześniejsze. Ograniczenia w naszym życiu społecznym sprawią, że spędzimy je w gronie tylko tych bliskich, którzy z nami mieszkają lub są najbliżej. I już dziś wiemy, że te ograniczenia nie skończą się po Świętach i pewnie nie w kwietniu. Dlatego zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Nowy Wiśnicz do tworzenia Wiśniczpedii. A zwłaszcza dzieci i młodzież, dla których techniki internetowe nie mają tajemnic. Wykorzystajcie ten czas spędzony z rodzicami i dziatkami na rozmowy o historii swojej rodziny, swojej miejscowości. Otwórzcie dawno nieotwierane szafki na strychu, kufry, zakurzone pamiętniki i albumy. I przyślijcie nam swoje historie o ziemi wiśnickiej. O ciekawych i ważnych osobach i o ważnych i ciekawych wydarzeniach.

Od piątku 10 kwietnia br. uruchamiamy specjalny adres e-mail; wisniczpedia@zamekwisnicz.pl. Prosimy przysyłajcie na niego swoje propozycje do Wiśniczpedii. Materiały tekstowe prosimy przysyłać w formacie Word, natomiast materiały zdjęciowe w JPG. I prosimy pamiętajcie o podpisaniu korespondencji. Zespół pracujący nad Wiśniczpedią będzie na bieżąco informował autorów nadesłanych materiałów o ich zakwalifikowaniu do wydania lub prosił o ich sprecyzowanie czy uzupełnienie. A od Wielkiego Piątku na stronie zamekwisnicz.pl będziemy codziennie umieszczać materiały o właścicielach wiśnickiego zamku przygotowane z myślą o Wiśniczpedii oraz nowej wystawy, na którą jak tylko będzie możliwość wszystkich mieszkańców Gminy Nowy Wiśnicz zaprosimy.

Jeszcze raz zapraszamy Was do tworzenia wiśnickiej encyklopedii i życzymy spokojnych, rodzinnych i przede wszystkim zdrowych Świąt Wielkanocnych!

 

                                                                                                     Dyrekcja i Pracownicy

                                                                                                  Muzeum Ziemi Wiśnickiej