Oferta dla szkół

Zamek w Wiśniczu to nie tylko wielka atrakcja turystyczna. To nie tylko potężna siedemnastowieczna twierdza jedna z największych w Rzeczypospolitej. To dzisiaj wyjątkowe miejsce w którym przenikają się wiek XVII z XXI. W projektach które realizujemy bardzo ważny jest dla nas aspekt edukacyjny. Chcemy przybliżyć dzieciom i młodzieży nasze dziedzictwo i zarazić je pasją do historii i jej poznawania, wykorzystując najnowsze technologie które funkcjonują w ich codziennym życiu.
Dlatego powstał „Bastion VR” - atrakcja unikatowa w skali obiektów zamkowych nie tylko w Polsce, gdzie dzieci i młodzież mogą wybrać się w podróż po wiśnickim zamku w scenerii XVII wieku w technologii VR - 360°. To dlatego powstała „Trasa Nietoperza” – tajemnicze przejście z dziedzińca wewnętrznego do podziemi zamku i bastionu południowo – zachodniego, gdzie scenerię sprzed 400 lat z podróży w „Bastionie VR” można porównać z obrazem dzisiejszym.
Z kolei „Zamkowa Akademia Historii” to oferta edukacyjna Zamku w Wiśniczu stworzona specjalnie dla grup szkolnych i zorganizowanych. Oferta skierowana jest dla dzieci od kl. I do kl. III i młodzieży od kl. IV do kl. VIII.
Elementy Zamkowej Akademii Historii:
- Warsztaty Alchemiczne
- Warsztaty Sarmackie
- Warsztaty Ceramiczne
- Warsztaty Rycerskie
A po zwiedzaniu i zajęciach edukacyjnych zapraszamy dzieci do skorzystania z naszej oferty gastronomicznej w pięknej scenerii zamkowej kawiarni.

Zapraszamy szkoły, dzieci i młodzież na Zamek w Wiśniczu. Do wyjątkowego miejsca gdzie przenikają się wiek XVII z XXI !

Zamkowa Akademia Historii - Warsztaty Alchemiczne

Drodzy Rodzice i Nauczyciele,
Wszyscy doskonale wiemy, że współczesnych uczniów, trudno jest czymkolwiek zachwycić i zaskoczyć. Często są oni tak pochłonięci cudami techniki, że nie doceniają dóbr jakie mają tuż obok siebie… Stąd pomysł ZAMKOWEJ AKADEMII ALCHEMII.

W tajemniczej scenerii wiśnickiego Zamku staramy się przenieść dzieci i młodzież do czasów, w których alchemia była sztuką niezwykłą. Warsztaty składają się z historycznej pogadanki połączonej m.in. z pokazem alchemicznego sprzętu i „wybuchowych” doświadczeń, odczytem tajnej wiadomości i zawiłej receptury alchemika oraz części praktycznej, podczas której uczniowie samodzielnie przeprowadzają eksperymenty. 

Scenariusz warsztatów został tak opracowany, by dzieci i młodzież zdobyli nie tylko wiedzę historyczną, ale również ćwiczyli umiejętności praktyczne (posługiwali się prostym sprzętem laboratoryjnym), rozwijali w sobie pasję badawczą, poznawali świat wszystkimi zmysłami, rozbudzali wyobraźnię…
Uczestnikom warsztatów zostanie również przybliżona postać najsłynniejszego polskiego alchemika, Michała Sędziwoja urodzonego w Łukowicy – małej wiosce koło Limanowej, którego dzieła (w liczbie ponad 80 wydań!) były znane i cenione w całej Europie.

Zajęcia dedykowane są dzieciom i młodzieży w wieku od 8 do 18 lat. Scenariusze warsztatów zostały odpowiednio dostosowane do wieku uczestników. Dla najmłodszych znacznie skrócono część historyczną warsztatów, po to by więcej czasu poświęcić na zabawę i część doświadczalną. Wszystkie odczynniki, z którymi uczestnicy mają styczność podczas samodzielnego przeprowadzania doświadczeń są dla nich całkowicie bezpieczne.

Zapraszamy serdecznie na Zamek w Nowym Wiśniczu! Gwarantujemy mnóstwo dobrej zabawy i twórczego myślenia.  Warsztaty alchemii to autorski program kreatywnego odkrywania zakurzonych zakamarków alchemicznego laboratorium.

Cena warsztatów – 28 zł/os. Ilość osób w grupie – min.15 os./max.26 os. Czas trwania warsztatów ok. 50 min. Oferta dla grup szkolnych oraz zorganizowanych wycieczek. Rezerwacja warsztatów – tel: +48 733-779-744, 733-779-455 e-mail; rezerwacja@zamekwisnicz.pl

Zamkowa Uczta

Zamkowa Uczta – oferta gastronomiczna dla grup szkolnych

Uczta Rycerska z turniejem łuczniczym

Kociołek niespodzianka –  / wegetariański lub mięsny /do tego  świeże pieczywo

Turniej łuczniczy – to świetny sposób by bawiąc się zyskać nowe doświadczenia, nauczyć się współdziałania i poznać jego siłę. Każdy może spróbować swoich sił pod opieką instruktora zarazić się ciekawą pasją.

Ceny:

– Kociołek niespodzianka 15zł/os.

– Turniej łuczniczy 13zł/os.

Obiady Staropolskie/menu do wyboru

Zupy:

Rosół z makaronem – kurka spacerówka

Pomidorowa z ryżem – Papaja

Jarzynowa – Pastelowa zupka

Dania główne:

Schab po zbójnicku podany z ziemniakami i surówką – Cypisek

Naleśniki do wyboru z serem, z jabłkiem, z owocami, do tego bita śmietana i sos czekoladowy – Pan Naleśnik

Panierowana ryba podana z ziemniakami i surówką – Śmieszna rybka

Napoje: woda mineralna lub kompot, herbata

Cena obiadu: 28zł / os.

Zamkowa Akademia Historii - Warsztaty Sarmackie

Celem warsztatów sarmackich jest stworzenie sytuacji edukacyjnej sprzyjającej budowaniu zainteresowania dziecka polską historią. Opierając się na wieku XVII rozbudzamy ciekawość poznawczą uczniów dotyczącą staropolskich zwyczajów i obyczajów, XVII wiecznej polskiej kuchni czy typowych sarmackich strojów. Poprzez ciągłą aktywizację chcemy w sposób atrakcyjny i niestandardowy zmotywować  młodzież do poznawania polskiej historii. Warsztaty zostały podzielone na dwie części – teoretyczną i praktyczną. 

Część I

Pierwsza część realizowana jest w komnatach zamkowych, gdzie odbywa się krótkie wprowadzenie dotyczące staropolskiej rozrywki (tradycyjne XVII- wieczne tańce, muzyka, polowania, gry i zabawy), omówienia XVII-wiecznych szlacheckich strojów na podstawie ubioru prowadzących, przybliżenia jak wyglądała staropolska gościnność i czym charakteryzowała się ówczesna kuchnia.

Cześć II

Część druga, praktyczna odbywa się w tzw. „Saloniku myśliwskim”. Zajęcia polegają na zdobywaniu wiedzy poprzez zabawę oraz aktywizowanie uczniów, aby w pełni brali czynny udział w warsztatach. Uczniowie poznają staropolskie przyprawy, rodzaje XVII – wiecznych tańców, zapoznają się z przepisami kulinarnymi z pierwszej polskiej książki kucharskiej, a na zakończenie zasiadają do stołu, aby skosztować staropolskich zup przygotowanych według przepisu z tejże książki. Ciekawym elementem warsztatów jest odgadywanie składników skosztowanych zup i tłumaczenie przepisu z języka staropolskiego na obecnie używane słownictwo.

Cena warsztatów – 28 zł/os. Ilość osób w grupie – min.15 os./max.26 os. Czas trwania warsztatów ok. 90 min. Oferta dla grup szkolnych oraz zorganizowanych wycieczek. Rezerwacja warsztatów – tel: +48 733-779-744, 733-779-455 e-mail; rezerwacja@zamekwisnicz.pl

Zamkowa Akademia Historii - Warsztaty Rycerskie

Nowe Warsztaty Rycerskie w programie Zamkowej Akademii Historii! „Od Batorego do Sobieskiego czyli z rycerstwem przez wieki”.

Część merytoryczna:

Jak to bywało w czasach od „Batorego do Sobieskiego„ – królowie, wodzowie, elekcja, warstwy społeczne, największe bitwy tego okresu, obyczaje, naczynia stołowe, opis strojów i uzbrojenia rycerzy i żołnierzy, w tym pistolet, muszkiet lontowy, szabla, rapier, kałkan, szyszak, ryngraf itd. Wpływy wschodnie i zachodnie na stroje /moda/. Przysłowia które zostały do dziś. Pieśni rycerskie XVII w.

 

Część praktyczna:

– Przymierzanie przez uczestników  strojów damskich (suknie, biżuteria) i męskich (żupan, kołpak); Pozowanie do zdjęć.

– Ćwiczenia w posługiwaniu się szablą (kroki i zasłony

– Pokaz ładowania i wystrzał wiwatowy z broni palnej, oraz nauka strzelania z łuku (zależne od pogody).

 

Warsztaty Rycerskie w stałej ofercie zamku w każdą środę w okresie 1 kwietnia do 30 listopada (inne terminy wymagają osobnych uzgodnień).

Cena warsztatów – 28 zł/os. Ilość osób w grupie – min.15 os./max.26 os. Czas trwania warsztatów ok. 90 min. Oferta dla grup szkolnych oraz zorganizowanych wycieczek. Rezerwacja warsztatów – tel: +48 733-779-744, 733-779-455 e-mail; rezerwacja@zamekwisnicz.pl