Aktualności
20 rocznica powstania Muzeum Ziemi Wiśnickiej
W tym roku mija 20 rocznica otwarcia Muzeum Ziemi Wiśnickiej. Decyzję o utworzeniu muzeum podjęła Rada Miasta w Nowym Wiśniczu uchwałą z dnia 27 grudnia 2001 roku. Po remoncie mocno zniszczonego budynku przy ul. Zamkowej 13, dawnego Zakładu Ubogich (zwanego dawniej szpitalem), założonego w 1641 przez Stanisława Lubomirskiego, 15 sierpnia 2002 roku otwarto Muzeum Ziemi Wiśnickiej. Wśród licznych dokumentów archiwalnych, posiadających walory historyczne i dokumentalne, muzeum zgromadziło m.in.: akta, rękopisy, kopie, afisze, fotografie Wiśnicza, judaika, relikty z kościoła pokarmelitańskiego, a nawet oryginalne kajdany z wiśnickiego więzienia i jedyny zachowany przedwojenny, galowy uniform Straży Więziennej. Jednym z cenniejszych eksponatów jest odnaleziona w 2006, podczas budowy stadionu, XVII-wieczna, bogato ornamentowana lufa armatnia z herbem Szreniawa i inicjałami Stanisława Lubomirskiego pochodząca z ludwisarni wiśnickiego zamku.
Muzeum zgromadziło też dzieła sztuki dawnej i współczesnej, związane z Ziemią Wiśnicką, m.in. artystów związanych miejscem urodzenia i życia, bądź działalnością z Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu.
Od 31 sierpnia 2009 roku na muzeum spoczywa też obowiązek opieki i administrowania Zamkiem w Wiśniczu, jednym z największych i najważniejszych takich obiektów w Polsce.
I właśnie w komnatach wiśnickiego zamku, z okazji 20 rocznicy otwarcia Muzeum Ziemi Wiśnickiej otwarta została wystawa na której prezentowane są wybrane najważniejsze prace artystów wiśnickich, dokumenty i judaika. Na I piętrze zamku można również obejrzeć wspaniałą kolekcję porcelany miśnieńskiej będącą własnością muzeum.
Z okazji jubileuszu do osób które przyczyniły się i przyczyniają do rozwoju i działalności muzeum skierowany został okolicznościowy list z podziękowaniami i jubileuszowy medal.
Podziękowania skierowano do:
Przedstawicieli obecnych i byłych władz Nowego Wiśnicza
Małgorzata Więckowska
Marcin Korta
Mirosław Chodur
Stanisław Gaworczyk
Jerzy Łacny
Dyrektorów muzeum
Renata Jonak
Bożena Faglio
Dyrektorów instytucji współpracujących z muzeum
Barbara Wiśniewska
Maria Serafińska Domańska
płk Paweł Jastrzębski
Leszek Marszałek
Rady Muzeum Ziemi Wiśnickiej
dr Andrzej Siwek
prof. Czesław Dźwigaj
Eligiusz Dworaczyński
Agnieszka Nizioł Ozimek
Narodowego Instytutu Dziedzictwa
prof. Zbigniew Myczkowski
Roman Marcinek
Pracowników Muzeum Ziemi Wiśnickiej
Paulina Wiśniewska Mochel
Kinga Adamczyk
Joanna Pastuszak
Aneta Michałek
Wszystkim osobom, instytucjom i firmom które przyczyniają się do rozwoju i działalności Muzeum Ziemi Wiśnickiej, jego dyrekcja i pracownicy składają serdeczne podziękowania.
A wystawę jubileuszową można oglądać w godzinach otwarcia wiśnickiego zamku w ramach zwiedzania Trasy Dworskiej.
Serdecznie zapraszamy!