Aktualności
Nowa ekspozycja na rozpoczęcie sezonu 2023!
Tak jak zapowiadaliśmy po udostępnieniu nowych komnat oraz nowej wystawy kolekcji XVII w. zbroi rycerskich, wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego kolejna atrakcja na wiśnickim zamku.
Na II piętrze Baszty Księżycowej, w nigdy wcześniej nieudostępnianej sali, przygotowana została wystawa poświęcona stowarzyszeniu PODOLSKI REGIMENT ODPRZODOWY oraz MAŁOPOLSKIEJ CHORĄGWI HUSARSKIEJ - www.podolskiregiment.pl
To nasi partnerzy i przyjaciele, z którymi od lat organizujemy różne wydarzenia historyczne m.in. „Weekend z Orężem Polskim” i którzy prowadzą na zamku cieszące się dużym zainteresowaniem „Warsztaty Rycerskie” dla dzieci i młodzieży - http://zamekwisnicz.pl/oferta-dla-szkol/.
Podolski Regiment Odprzodowy jest pieszą i konną formacją rekonstrukcyjną założoną przez Alfreda Pyko w 2007 roku w Krakowie, zajmującą się odtwórstwem XVII wieku. W skład stowarzyszenia wchodzi również grupa konna Małopolska Chorągiew Husarska. Stowarzyszenie szczególnym sentymentem darzy historię ziemi podolskiej, wydarzenia, obyczaje i tradycje Kresów. Za swojego patrona stowarzyszenie obrało hetmana polnego koronnego Stefana Czarnieckiego.
Małopolska Chorągiew Husarska powstała w 2013 roku obierając za patronów wielce wsławionego i oddanego Rzeczypospolitej hetmana wielkiego koronnego Stanisława Żółkiewskiego oraz hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego. Misją chorągwi jest kultywowanie pamięci o tradycjach, dokonaniach oraz formacjach wojskowych I Rzeczypospolitej, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki związanej z Husarią.
Na wystawie można zobaczyć część bogatego zbioru eksponatów gromadzonych przez lata działalności Stowarzyszenia w tym: zbroję husarską z szyszakiem, kolczugę nitowaną pancernego i misiurkę, moździerz wiwatowy, muszkiet lontowy niderlandzki, muszkiet skałkowy francuski, halabardy piechoty zamkowej i wiele innych.
Autorem wystroju graficznego wystawy i rekonstrukcji fresków jest Rafał Mruszczak - http://www.kamienska-mruszczak.com/pl/