Aktualności
Wyjątkowa kolekcja XVII w. zbroi rycerskich na Zamku w Wiśniczu!
Zbroje husarii, kirasjerów i rajtarów. Szyszaki, hełmy, kaszkiety, tarcze, naramienniki a także specjalne bojowe przyłbice końskie. Dodatkowo broń w tym m.in. szable, buławy, buzdygany i muszkiety.
Część wystawy znajduje się w komnatach wschodniego skrzydła wiśnickiego zamku (II piętro) które zostały po raz pierwszy udostępnione dla zwiedzających. Tą wyjątkową wystawę można zwiedzać od 17 marca 2023 w godzinach otwarcia zamku.
Nowe komnaty na razie są dostępne do zwiedzania tylko w grupach z przewodnikiem. Opcja z audio przewodnikiem będzie dostępna w terminie późniejszym.
Godziny otwarcia zamku i ceny biletów na http://zamekwisnicz.pl/cennik/
Wystawa pt. „Zbroja rycerska” prezentuje imponującą kolekcję replik zbroi czasów wojny trzydziestoletniej lat 1618-1648 wykonanych przez Siergieja Augusta Nurmatowa z kolekcji Aleny i Siergieja Nurmatowów.
Kolekcja zbroi zawiera 130 misternie wykonanych elementów, m.in. kilkanaście ciężkich pancerzy kirasjerów, rajtarów, husarzy, ważących niemal 40 kg każda, kilkanaście szyszaków, hełmów i kaszkietów, tarcze, naramienniki a także specjalne bojowe przyłbice końskie. Zwiedzający będą mogli zobaczyć także broń białą, w tym m.in. szable, buławy i buzdygany, jak również używane w późniejszych czasach muszkiety. Największą wartością kolekcji jest fakt, że repliki wykonane są ręcznie, zgodnie ze sztuką zawodu płatnerza, na podstawie wnikliwej analizy konstrukcji oryginałów zachowanych w kolekcjach i muzeach oraz dokumentacji historycznej. Wiele eksponatów zadziwia swoją konstrukcją i budzi zachwyt sposobem ich wykonania, precyzją i zdobieniami.
Właścicielem i twórcą zaprezentowanych replik jest Siergej Nurmatow, mieszkający od lat w Polsce, o korzeniach polskich, ukraińskich i azjatyckich. Zaliczany do najwybitniejszych płatnerzy w Europie. Prowadzi płatnerską pracownię „August’s Armor”, w której tworzy wysoko oceniane repliki zbroi, hełmów i oblachowania ochronnego, białej broni a także narzędzi tortur. Artysta podkreśla, że w odtwarzaniu zbroi interesują go rozwiązania konstrukcyjne, technologiczne, plastyka i mobilność.
Artysta swoje prace od 2005 r. wystawia szerszej publiczności na wystawach w Białorusi, na zamku w Mirze oraz w Nieświeżu, na Ukrainie, w Kamieńcu Podolskim, w twierdzy Akkerman. Od 12 lat współpracuje także z polskimi muzeami. Jego ekspozycja do tej pory została zaprezentowana w takich muzeach jak Muzeum Warmii i Mazur, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, Zamek Królewski w Niepołomicach, Muzeum w Rzeszowie, Muzeum w Oświęcimiu, w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, Muzeum w Łomży, Muzeum w Nidzicy, Muzeum w Wałczu, Muzeum w Sierakowie, Muzeum w Kościane, Muzeum we Wronkach. Ostatnio była eksponowana w Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim.
Jest to pierwsza tego typu wystawa uzbrojenia na Zamku w Wiśniczu.
Serdecznie zapraszamy!
[gallery link="file" ids="2928,2929,2930,2931"]